Skip to content

15 Turtle Creek RunBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block95.43
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,794
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
41%
Improvement Value:$128,200
59%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+2.3%
2024$6,285+3.8%
2023$6,054+0.5%
2022$6,026+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,843
DeedBook 10730, Page 1157

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237