Skip to content

17 Turtle Creek RunBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block95.43
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,862
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
43%
Improvement Value:$117,100
57%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+2.3%
2024$5,953+3.8%
2023$5,734+0.5%
2022$5,708+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
Sq Ft1,862DeedBook 19187, Page 1186Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$186,170
DeedBook 10662, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237