Skip to content

25 Turtle Creek RunBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block95.43
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,717
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,100
42%
Improvement Value:$121,800
58%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,219+2.3%
2024$6,081+8.4%
2023$5,608+0.5%
2022$5,580+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$274,500
Sq Ft1,717DeedBook 18190, Page 241Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$191,522
DeedBook 10617, Page 1168

Property Built

Built

Year Built: 2001