Skip to content

33 Aqua View LaBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block95.43
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,727
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
43%
Improvement Value:$116,200
57%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,802+6.9%
2024$5,429+4.0%
2023$5,221-4.1%
2022$5,445+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$176,365
DeedBook 10618, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 2001