Skip to content

37 Whitewater DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$313,500
Last Sale Date
Dec 9, 2005

Property Information

Block95.43
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,054
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
36%
Improvement Value:$154,400
64%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+2.3%
2024$6,786+4.0%
2023$6,527+0.5%
2022$6,496+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$313,500
DeedBook 12967, Page 1334

Property Sale

Sale
$266,333
DeedBook 12061, Page 1561

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497