Skip to content

1 Rocky Brook DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block95.43
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,872
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
37%
Improvement Value:$148,900
63%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,041+2.3%
2024$6,885+3.8%
2023$6,631+0.5%
2022$6,601+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 17489, Page 1038Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13688, Page 1213

Property Sale

Sale
$262,122
DeedBook 12238, Page 1202

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497