Skip to content

3 Rocky Brook DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$281,050
Last Sale Date
Aug 16, 2004

Property Information

Block95.43
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,022
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
33%
Improvement Value:$174,300
67%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+2.3%
2024$7,606+3.8%
2023$7,327+0.5%
2022$7,293+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$281,050
DeedBook 12225, Page 1609

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497