Skip to content

20 Turtle Creek RunBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2013

Property Information

Block95.44
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,756
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
43%
Improvement Value:$113,600
57%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,975+2.3%
2024$5,842+3.8%
2023$5,628+0.5%
2022$5,602+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$184,156
DeedBook 10788, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237