Skip to content

4 Five Bridges CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$289,400
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block95.44
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,677
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
45%
Improvement Value:$109,000
55%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,603+2.4%
2024$5,473-0.7%
2023$5,513+0.5%
2022$5,487+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,400
Sq Ft1,677DeedBook 18862, Page 214Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$169,678
DeedBook 10736, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237