Skip to content

11 Rapids CtBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$288,500
Last Sale Date
Dec 13, 2004

Property Information

Block95.44
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,782
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
42%
Improvement Value:$119,800
58%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,177+2.3%
2024$6,040+3.8%
2023$5,818+0.5%
2022$5,791+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$288,500
DeedBook 12430, Page 1158

Property Sale

Sale
$188,669
DeedBook 10481, Page 1353

Property Built

Built

Year Built: 2001