Skip to content

144 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$257,900
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block95.44
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,937
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
38%
Improvement Value:$144,000
62%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+2.3%
2024$6,742+5.3%
2023$6,404+0.5%
2022$6,375+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,900
DeedBook 14637, Page 1427

Property Sale

Sale
$213,767
DeedBook 10944, Page 1981

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702