Skip to content

146 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$200,616
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block95.44
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,107
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
33%
Improvement Value:$177,900
67%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,898+2.3%
2024$7,723+3.8%
2023$7,439+0.5%
2022$7,405+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,616
DeedBook 10970, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702