Skip to content

10 Overbrook Ct(Block 95.44 Lot 49)Barnegat, NJ 08005

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$667,875
Last Sale Date
Jan 2, 2025

Property Information

Block95.44
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,577
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
23%
Improvement Value:$150,000
77%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+2.4%
2024$5,412+4.0%
2023$5,204+0.5%
2022$5,179+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$667,875
Sq Ft3,577DeedBook 19915, Page 1070Recorded1/30/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$357,291
DeedBook 11191, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831