Skip to content

6 Whitecaps TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block95.44
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,368
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
31%
Improvement Value:$198,800
69%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,547+2.3%
2024$8,357+3.8%
2023$8,050+0.5%
2022$8,013+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 16547, Page 32Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$249,488
DeedBook 11124, Page 1261

Property Built

Built

Year Built: 2002