Skip to content

10 Whitecaps TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block95.44
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,691
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
25%
Improvement Value:$265,100
75%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,521+2.3%
2024$10,287+3.8%
2023$9,909+0.5%
2022$9,863+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,691DeedBook 19340, Page 717Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 13637, Page 1600

Property Sale

Sale
$305,850
DeedBook 11175, Page 1998

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831