Skip to content

20 Jonahs Pond LaBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$251,855
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block95.44
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,465
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
29%
Improvement Value:$212,200
71%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,919+2.3%
2024$8,721+3.8%
2023$8,401+0.5%
2022$8,362+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$251,855
DeedBook 11451, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831