Skip to content

14 Turtle Creek RunBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block95.44
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
45%
Improvement Value:$106,500
55%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513+2.4%
2024$5,386+4.0%
2023$5,179+0.5%
2022$5,153-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 17272, Page 1964Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14523, Page 599

Property Sale

Sale
$180,841
DeedBook 10657, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237