Skip to content

18 Headwaters PlBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$589,900
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block95.44
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,866
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$197,500
69%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+2.3%
2024$8,311+3.8%
2023$8,005+0.5%
2022$7,968+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$589,900
Sq Ft2,866DeedBook 19835, Page 1085Recorded11/1/2024

Property Sale

Sale
$283,944
DeedBook 11202, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831