Skip to content

19 Headwaters PlBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$264,100
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block95.44
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,855
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
31%
Improvement Value:$199,700
69%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+2.3%
2024$8,366+3.8%
2023$8,059+1.0%
2022$7,979+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$264,100

From:

To:

Sq Ft2,855DeedBook 16800, Page 1392Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,855DeedBook 16400, Page 1139Recorded5/24/2016

Property Sale

Sale
$260,243
DeedBook 11204, Page 1766

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831