Skip to content

11 Miles Pond PlBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$246,115
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block95.45
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,136
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
33%
Improvement Value:$181,900
67%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032+2.3%
2024$7,854+3.8%
2023$7,565+0.5%
2022$7,530+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,115
DeedBook 11516, Page 1517

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831