Skip to content

6 Edgewater PathBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block95.45
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,493
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$262,000
75%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,399+2.3%
2024$10,168+3.8%
2023$9,794+0.5%
2022$9,749+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14577, Page 1446

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12947, Page 145

Property Sale

Sale
$333,275
DeedBook 11119, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 2002