Skip to content

11 Jonahs Pond LaBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 4, 2010

Property Information

Block95.45
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,022
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
33%
Improvement Value:$176,600
67%
Total Assessment$263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,847+2.3%
2024$7,673+3.8%
2023$7,391+0.5%
2022$7,357+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14572, Page 914

Property Sale

Sale
$247,720
DeedBook 11559, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831