Skip to content

3 Jonahs Pond LaBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$304,011
Last Sale Date
Oct 17, 2002

Property Information

Block95.45
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,391
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$209,800
70%
Total Assessment$297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,866+2.3%
2024$8,669+3.8%
2023$8,350+0.5%
2022$8,312+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$304,011
DeedBook 11528, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831