Skip to content

19 Edgewater PathBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block95.46
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,872
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
34%
Improvement Value:$174,400
66%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,559+2.3%
2024$7,386+4.0%
2023$7,105+0.5%
2022$7,071+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 16683, Page 1497Recorded3/15/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15366, Page 162

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13917, Page 503

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12938, Page 188

Property Sale

Sale
$272,237
DeedBook 11780, Page 1726

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831