Skip to content

224 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block95.46
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,038
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,100
38%
Improvement Value:$143,500
62%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+2.3%
2024$6,713+3.8%
2023$6,466+0.5%
2022$6,436+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,038DeedBook 20315, Page 1266Recorded3/18/2026

Property Sale

Sale
$256,859
DeedBook 11590, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831