Skip to content

242 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block95.47
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,407
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
29%
Improvement Value:$213,800
71%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,714+2.3%
2024$8,515+3.9%
2023$8,193+0.5%
2022$8,154+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,737
DeedBook 12056, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831