Skip to content

9 Blue Branch CtBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$382,537
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block95.47
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,493
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
25%
Improvement Value:$262,700
75%
Total Assessment$351,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,214+2.3%
2024$9,982+3.9%
2023$9,606+0.5%
2022$9,560+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$382,537
DeedBook 11710, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831