Skip to content

72 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block95.47
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,868
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
37%
Improvement Value:$148,200
63%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+2.3%
2024$6,847+3.8%
2023$6,595+0.5%
2022$6,564+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 16586, Page 254Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$223,959
DeedBook 11928, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831