Skip to content

14 Mountain Stream CtBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block95.48
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,038
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
33%
Improvement Value:$181,800
67%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+2.3%
2024$7,845+3.8%
2023$7,557+0.5%
2022$7,522+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 15580, Page 371Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13035, Page 53

Property Sale

Sale
$265,699
DeedBook 11802, Page 1655

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831