Skip to content

14 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$316,729
Last Sale Date
Oct 30, 2006

Property Information

Block95.48
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,567
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
37%
Improvement Value:$146,800
63%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+2.3%
2024$6,806+3.8%
2023$6,556+0.5%
2022$6,525+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$316,729
DeedBook 13401, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831