Skip to content

4 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block95.48
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,078
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
36%
Improvement Value:$156,700
64%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264+2.3%
2024$7,103+3.8%
2023$6,842+0.5%
2022$6,810+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 16955, Page 411Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$238,184
DeedBook 11703, Page 1287

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831