Skip to content

29 Bridgewaters PassageBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$287,035
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block95.49
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,872
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
34%
Improvement Value:$168,900
66%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+2.3%
2024$7,208+4.0%
2023$6,934+0.5%
2022$6,901+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,035
DeedBook 12599, Page 1032

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504