Skip to content

21 Bridgewaters PassageBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$347,006
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block95.49
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,209
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
31%
Improvement Value:$196,800
69%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+2.3%
2024$8,270+3.8%
2023$7,966+0.5%
2022$7,929+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,006
DeedBook 12262, Page 1016

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504