Skip to content

11 Bridgewaters PassageBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block95.49
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,241
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
32%
Improvement Value:$186,200
68%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,154+2.3%
2024$7,973+3.8%
2023$7,680+0.5%
2022$7,645+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,241DeedBook 20273, Page 1186Recorded2/2/2026

Property Sale

Sale
$311,116
DeedBook 12147, Page 1093

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504