Skip to content

10 Wavecrest CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block95.49
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,147
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
35%
Improvement Value:$164,800
65%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+2.3%
2024$7,118+4.0%
2023$6,847+0.5%
2022$6,814+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,329
DeedBook 12322, Page 1330

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504