Skip to content

11 Wavecrest CtBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block95.49
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$178,600
67%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937+2.3%
2024$7,761+3.8%
2023$7,475+0.5%
2022$7,441+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 17009, Page 105Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$320,368
DeedBook 12508, Page 1609

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504