Skip to content

1 Wavecrest CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block95.49
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,317
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
32%
Improvement Value:$189,800
68%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,261+2.3%
2024$8,078+3.8%
2023$7,781+0.5%
2022$7,745+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 16184, Page 961Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$270,268
DeedBook 12072, Page 1624

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504