Skip to content

2 Running Brook TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block95.49
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,665
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
28%
Improvement Value:$223,400
72%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,267+2.3%
2024$9,062+3.8%
2023$8,729+0.5%
2022$8,688+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,665DeedBook 19521, Page 1416Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,665DeedBook 15882, Page 176Recorded8/29/2014

Property Sale

Sale
$383,092
DeedBook 12375, Page 1978

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504