Skip to content

4 Running Brook TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2009

Property Information

Block95.49
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,543
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
23%
Improvement Value:$295,200
77%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,390+2.3%
2024$11,137+3.8%
2023$10,728+0.5%
2022$10,678+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$398,604
DeedBook 12351, Page 1898

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504