Skip to content

205 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004
Other Exempt

Last Sale Price
$292,264
Last Sale Date
Nov 4, 2004

Property Information

Block95.50
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
32%
Improvement Value:$183,300
68%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$6,290+1.9%
2014$6,174-1.0%
2013$6,236+22.1%
2012$5,107-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$292,264
DeedBook 12352, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504