Skip to content

19 Windy Reef CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block95.50
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,223
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,400
32%
Improvement Value:$185,600
68%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+2.3%
2024$7,947+3.8%
2023$7,655+0.5%
2022$7,619+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,223DeedBook 20247, Page 1801Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$325,064
DeedBook 12305, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504