Skip to content

17 Windy Reef CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block95.50
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,119
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
33%
Improvement Value:$178,700
67%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+2.3%
2024$7,755+3.8%
2023$7,470+0.5%
2022$7,435+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft2,119DeedBook 16901, Page 1028Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$306,079
DeedBook 12310, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504