Skip to content

219 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Oct 9, 2009

Property Information

Block95.50
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
33%
Improvement Value:$178,100
67%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+2.3%
2024$7,717+3.8%
2023$7,433+0.5%
2022$7,399+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 14435, Page 535

Property Sale

Sale
$299,733
DeedBook 12269, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504