Skip to content

217 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$265,585
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block95.50
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,107
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
36%
Improvement Value:$152,500
64%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,139+2.3%
2024$6,981+3.8%
2023$6,724+0.5%
2022$6,693+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,585
DeedBook 12161, Page 1226

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504