Skip to content

215 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$329,388
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block95.50
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
32%
Improvement Value:$182,300
68%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+2.3%
2024$7,589+3.9%
2023$7,301+0.5%
2022$7,266+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,388
DeedBook 12599, Page 1792

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504