Skip to content

7 Running Brook TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Mar 6, 2015

Property Information

Block95.51
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,561
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
25%
Improvement Value:$261,600
75%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+2.3%
2024$10,174+3.8%
2023$9,800+0.5%
2022$9,755+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft3,561DeedBook 16036, Page 1040Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$326,262
DeedBook 12193, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504