Skip to content

7 Channel CtBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$402,500
Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block95.51
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,607
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
25%
Improvement Value:$268,700
75%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,375+2.3%
2024$10,139+3.9%
2023$9,757+0.5%
2022$9,711+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$402,500
DeedBook 14922, Page 1131

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504