Skip to content

10 Ebbtide CtBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$53,574
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block95.51
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,526
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
90%
Improvement Value:$4,500
10%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,325+2.3%
2024$1,295+3.8%
2023$1,248+0.5%
2022$1,242+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$53,574

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 18046, Page 995Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$44,470
DeedBook 13655, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504