Skip to content

137 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block95.52
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,886
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
34%
Improvement Value:$168,500
66%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+2.3%
2024$7,214+4.0%
2023$6,939+0.5%
2022$6,906+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504