Skip to content

181 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$320,756
Last Sale Date
Oct 18, 2006

Property Information

Block95.52
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,872
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
34%
Improvement Value:$166,600
66%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,312+2.4%
2024$7,144+4.0%
2023$6,872-3.1%
2022$7,089+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,756
DeedBook 13380, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504